Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

W marcu 2006 roku nastąpiły zmiany w zarządzie Okręgu. Nowym prezesem został, wybrany na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym, Jan Olek. Jego zastępcami mianowano Krystiana Sochora i Czesława Huzara. Dyrygentem Okręgowym nadal pozostał Jacek Pieczyk. Funkcję sekretarza powierzono Marii Berger, a skarbnika – Krzysztofowi Paździorowi. Jako członkowie do Zarządu weszli jeszcze: Bernard Grała – gospodarz, Lidia Pieczyk – kronikarz oraz Marek Bloch, Lidia Moska, Urszula Miś, Bożena Wilk i Wiktor Goniwiecha.

Maj upłynął chórom na koncertowaniu w miejscowych kościołach. Chóry śpiewały pieśni ku czci Matki Bożej. Repertuar maryjny zaprezentowały: „Canzona”, „Allegro”, „Jutrzenka”, „Harfa”, „Harmonia”, „Moniuszko” i „Nowowiejski”.

Na stałe wpisały się już w roczny program zjazd orkiestr dętych oraz Repecki Piknik Śpiewaczy. Pierwsza z imprez odbyła się 10 czerwca, tradycyjnie w Krupskim Młynie, natomiast druga w dniach 1 – 2 lipca i była współorganizowana przez chóry „Słowiczek” i „Nowowiejski”.

W 2006 roku odbyła się już piąta edycja Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej. Zawody te miały miejsce 14 października, tym razem w Tarnogórskim Centrum Kultury. Jak zostało podkreślone w zaproszeniu celem tego festiwalu było kontynuowanie tradycji śpiewaczych Okręgu Tarnogórskiego, popularyzacja polskiej pieśni chóralnej oraz wyłonienie najlepszych chórów. Zawody śpiewacze były przeznaczone wyłącznie dla chórów zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim, natomiast zespoły folklorystyczne występowały poza zmaganiami konkursowymi. Każde koło śpiewacze przygotowywało trzy utwory autorstwa polskich kompozytorów. W festiwalu uczestniczyło dziewięć chórów, a miejsca na podium przedstawiały się następująco: I – „Allegro” (125 punktów), II – „Canzona” (114 punktów), III – „Nowowiejski” (107 punktów). Wyróżnienia otrzymały chóry „Moniuszko”, „Harmonia” i „Jadwiżki”. Jury obradowało w składzie: prof. Iwona Melson i dr Iwona Bańska z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jolanta Sznajder – dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu. W ocenie były brane pod uwagę dobór repertuaru, intonacja, emisja głosu i dykcja, dynamika i frazowanie, tempo, rytmika, brzmienie i ogólne wrażenie artystyczne występu. Aby nie dłużył się czas oczekiwania na werdykt komisji, zgromadzeni wysłuchali gościnnego koncertu czeskiego chóru „Dźwięk” z Karwiny. Zwycięskie chóry wzięły udział 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości, zorganizowanych w pałacu w Rybnej .

Doroczny zjazd chórów w Miasteczku Śląskim odbył się 18 listopada. Po mszy świętej odprawionej w intencji chórzystów odbyła się biesiada w stołówce Huty Cynku. W części oficjalnej zaprezentowały się chóry – jubilaci: świętujące swoje dwudziestolecie „Kolejarz” i „Angelus”, piętnastolecie – „Moniuszko”, dziesięciolecie – „Hejnał”, dziewięćdziesięciopięciolecie – „Jutrzenka” i zespół folklorystyczny „Brynica”, który ukończył 25 lat.

Rok 2007 rozpoczął się dla Okręgu Tarnogórskiego sukcesem jednego z chórów w nim zrzeszonych. W szesnastej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych, organizowanych pod patronatem księdza arcybiskupa Damiana Zimonia, zespół „Allegro” zajął drugie miejsce w kategorii dużych chórów parafialnych i związkowych. Również w styczniu odbył się cykl spotkań kolędowych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym w Reptach Śląskich. Odbywały się one w każdą środę tego miesiąca i za każdym razem prezentował się inny tarnogórski chór.

Na szczególną uwagę w 2007 roku zasługiwały liczne koncerty pieśni maryjnych. Chóry „Canzona”, „Moniuszko” i „Niezdareczka” występowały w opatowickim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej 6 maja. Dziesięć dni później „Allegro”, „Niezdareczka” i „Lutnia” śpiewały w sali kinowej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego w Reptach Śląskich. Koncert ten był skierowany przede wszystkim do pacjentów tamtejszej placówki oraz pracowników i ich rodzin. Natomiast 20 maja chóry śpiewały, aż w trzech kościołach: lasowickim, strzybnickim i w Starych Tarnowicach. Na szczególne wspomnienie zasłużył koncert w Lasowicach, ponieważ oprócz miejscowego chóru „Harmonia”, wystąpił tam również chór „Ex Animo” ze Świętochłowic.

Również w maju swój jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia obchodziła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Tarnowskich Górach. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór „Allegro”, wykonując utwóry „Ave Maria” A. Vittoria, „Czy nam przebaczysz” i „Zdrowaś Królewno Wyborna”.

Czerwiec upłynął na świętowaniu jubileuszy: osiemdziesięciopięciolecia istnienia Orkiestry Kolejowej w Tarnowskich Górach oraz osiemdziesięciolecia orkiestry Miejskiej z Kalet. Kulminacyjnym punktem były uroczystości zorganizowane 23 czerwca w Kaletach. Z czterech punktów miasta wyruszyły orkiestry i przemaszerowały pod Miejski Dom Kultury. Następnie wspólnym pochodem udały się na stadion, który jest tradycyjnym miejscem zjazdów orkiestr dętych Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Wśród innych wydarzeń czerwcowych znalazły się między innymi: Piknik Śpiewaczy w Reptach Śląskich, wygrana przez chóry „Allegro” i „Kolejarz” eliminacji do VIII Festiwalu Pieśni Maryjnej „Magnificat” oraz udział chóru „Allegro” w międzynarodowym festiwalu „Erkel Sandor” w Bekescsabie na Węgrzech.

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku był Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej, którego 20 października 2007 roku odbywała się już szósta edycja. Miejscem konkursu było Tarnogórskie Centrum Kultury. Pierwsze miejsce zostało w zmaganiach konkursowych przyznano „Słowiczkowi”, drugie „Harmonii”, a trzecie chórowi „Piast”. Wyróżniono również „Allegro”, „Lutnię” oraz „Canzonę”.

Innym ważnym wydarzeniem był udział chórów tarnogórskich w VIII Przeglądzie Muzyki Chóralnej, który odbywał się 18 listopada w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Strzebiniu. Również w listopadzie miał miejsce tradycyjny zjazd chórów w Miasteczku Śląskim. Podczas zjazdu udekorowano złotą odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr sztandar chóru „Harmonia” z Lasowic. Poza wspomnianymi już jubileuszami orkiestr w 2007 roku swoje rocznice działalności świętowały również chóry: „Słowiczek” – 95 lat, „Niezdareczka” i „Harmonia” 10 lat. Uświetniły one swoim śpiewem zjazd w Miasteczku Śląskim (nie wystąpił jedynie chór „Niezdareczka”).

Jak co roku, również i w styczniu 2008 odbywały się koncerty kolędowe, a w marcu przedstawiciele chórów i orkiestr Okręgu Tarnogórskiego zebrali się na dorocznym walnym zjeździe delegatów. Oprócz podsumowania roku ubiegłego zajęto się również planowaniem imprez na rok bieżący. Najwięcej emocji wywołało głosowanie nad organizacją Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej. Delegaci wnioskowali aby Festiwal został zniesiony, a zamiast niego powinien odbywać się przegląd chórów. W uzasadnieniu podawano, że chóry wkładają ogromny nakład pracy w przygotowanie się do niego, a mimo to nie dają rady osiągnąć wysokiego poziomu, który przekładałby się na uhonorowanie ich nagrodą bądź też wyróżnieniem. W wyniku głosowania, podjęto decyzję, że Festiwal będzie organizowany co dwa lata, naprzemiennie z przeglądem. Nie można było zrezygnować z formy konkursowej całkowicie, ponieważ Polski Związek Chórów i Orkiestr wymaga od swoich członków ciągłego podnoszenia poziomu artystycznego, a poziom prezentowany przez chóry najłatwiej jest sprawdzić w formie zawodów śpiewaczych.

Nowością wśród imprez organizowanych przez Okręg Tarnogórski stał się Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda. Pierwsza jego edycja odbyła się 21 czerwca 2008 roku w Tarnowskich Górach. Rozpoczęto go mszą świętą w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła, a następnie orkiestry ruszyły tak zwanym „marszem gwiaździstym” ulicami prowadzącymi do Rynku. Tam zagrały wspólnie utwory Józefa Szweda: „Marsz Gwarków” i „Marsz Górnośląski” oraz „Alte Kameraden” autorstwa Carla Teike. Połączonymi orkiestrami dyrygował Józef Słodczyk. Po wspólnym graniu nastąpił czas na popisy indywidualne poszczególnych orkiestr. Oprócz utworów tradycyjnych, sięgnięto również po wiązanki muzyki filmowej. Uczestnikami festiwalu były: Kolejowa Orkiestra Dęta, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego „Halemba” w Rudzie Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary – Julian”, Tarnogórska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta „Nitron” z Krupskiego Młyna oraz Gornicza Orkiestra Dęta „Bytom”.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum