Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

Z okazji jubileuszu siedemdziesięciopięciolecia Okręgu Tarnogórskiego zarząd zorganizował okolicznościową wystawę, obrazującą jego historię. Otwarta została 22 września. Wśród eksponatów znalazły się między innymi: fotografie, kroniki, dyplomy, puchary, nuty i sztandary.

W październiku udało się zorganizować koncert w tarnogórskim kościele ewangelickim. Oprócz nakielskiego chóru „Jutrzenka” wystąpił chór holenderski, który gościł w tym czasie w Polsce.

Wyjątkowo uroczysty był doroczny zjazd Okręgu, w którym wzięły udział wszystkie zespoły śpiewacze i instrumentalne należące do niego. Zjazd odbył się 18 listopada w Miasteczku Śląskim. Po oficjalnej części i koncertach okazjonalnych uczestnicy zostali poczęstowani grochówką i odbyła się zabawa taneczna.

Kolejny rok działalności Okręgu Tarnogórskiego również rozpoczął się koncertami kolęd w kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. W czerwcu natomiast odbył się piknik w Reptach Śląskich, który był również okazją do świętowania trzydziestolecia funkcjonowania tamtejszego Górniczego Centrum Rehabilitacyjnego, a także częścią obchodów związanych z 750 rocznicą powstania Rept. W 1996 roku chóry uświetniały swoim śpiewem także piknik gwarecki, odbywający się 15 czerwca przy Zabytkowej Kopalni Rud Srebrnonośnych oraz wraz z orkiestrami spotkały się na dorocznym zjeździe 9 listopada w Miasteczku Śląskim. Chóry Okręgu Tarnogórskiego licznie stawiły się też na Dniach Kalet, które miały miejsce 17 listopada.

W 1997 roku do piętnastu, działających w Okręgu Tarnogórskim zespołów dołączyły jeszcze trzy chóry i jedna orkiestra. Tradycyjne styczniowe koncerty kolędowe miały miejsce w Miasteczku Śląskim oraz Lasowicach i uczestniczyło w nich dziewięć okręgowych chórów. Natomiast koncerty pieśni maryjnych odbywały się jesienią z udziałem siedmiu chórów.

W roku tym miały miejsce dwa zjazdy: orkiestr 31 maja w Kaletach i wszystkich działających w Okręgu Tarnogórskim zespołów 15 października w Miasteczku Śląskim. Na pierwszym z nich zaprezentowało się pięć orkiestr dętych, a na miejsce zjazdu zostały wybrane Kalety, ponieważ tamtejszy zespół instrumentalny świętował jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia.

Chóry i orkiestry licznie zgromadziły się w tym roku w Domu Pomocy Społecznej na osiedlu „Przyjaźń”. Została tam zorganizowana, przy współpracy Okręgu Tarnogórskiego z Oddziałem Katowickim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, „Biesiada Pieśni Zaolziańskiej”. Oprócz chórów i orkiestr zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim w imprezie uczestniczyły zespoły: „Hejnał – Echo” i „Kalina” z Karwiny, „Zaolzie” z Lutyni Orłowa oraz „Gorol” z Jabłonkowa.

Również i w 1998 roku styczeń był zdominowany przez koncerty kolędowe. 11 stycznia chóry prezentowały kolędy i pastorałki w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła, 18 stycznia miał miejsce występ z udziałem tarnogórskiego „Kolejarza” oraz repeckich „Nowowiejskiego” i „Słowiczka” w Miasteczku Śląskim, natomiast 25 stycznia chóry śpiewały w Kaletach. W marcu na Walnym Zjeździe Okręgu zarząd podsumował rok ubiegły i przedstawił plan pracy na bieżący. W ramach kaletańskiego zjazdu orkiestr dętych, 2 maja odbyły się eliminacje do festiwalu „O Złotą Lirę”, który zaplanowano na 1999 rok w Rybniku. Do kolejnego etapu przeszła orkiestra PKP, oprócz niej w zjeździe brały udział jeszcze trzy zespoły instrumentalne. Również w tym samym dniu w ramach Zjazdu Chórów Słowiańskich, tarnogórski „Kolejarz” gościł u siebie nauczycielski chór żeński z Ostrawy. W czerwcu odbył się w Reptach Śląskich piknik śpiewaczy. Uczestniczyły w nim chóry: „Sonata” z Kalet, „Hejnał” ze Strzebinia, repecki „Słowiczek” i „Nowowiejski oraz „Dźwięk” z Karwiny. Oprócz chórów zaprezentowała się orkiestra PKP z pokazem musztry paradnej.

Doroczny zjazd zespołów zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim odbył się 14 listopada i zgromadził wszystkie okręgowe chóry z wyjątkiem przebywającego w Czechach „Słowiczka”. W 1998 roku Okręg zrzeszał dziewięć chórów mieszanych, dwa męskie i dwa zespoły folklorystyczne oraz pięć orkiestr dętych. Razem liczył 524 chórzystów i 166 członków orkiestr.

W kolejnym roku działalności Okręgu Tarnogórskiego liczba jego członków wyniosła 576 osób. Tradycyjnie chóry rozpoczęły rok od koncertów kolędowych, które odbyły się 10, 17, 14 i 31 stycznia w Lasowicach, Tarnowskich Górach, Miasteczku Śląskim i Kaletach.

Dużym zainteresowaniem cieszył się, zorganizowany na rynku w Tarnowskich Górach, zjazd orkiestr dętych. 27 czerwca zebrały się orkiestry: PKP z Tarnowskich Gór, Miejska z Kalet, „Nitron” z Krupskiego Młyna, z czeskiego Witkowa oraz kopalniane „Halemba” i „Miechowice”. Okazją do zorganizowania zjazdu stał się jubileusz pięćdziesięciolecia pracy twórczej tarnogórskiego kompozytora Józefa Szweda. Uczestniczące w zjeździe orkiestry musiały wykonać przynajmniej jeden utwór autorstwa jubilata. Chóry natomiast na swoim zjeździe spotkały się 13 listopada w Miasteczku Śląskim. Na początku imprezy wystąpiła orkiestra młodzieżowa z Woźnik, a w części koncertowej prezentowały się chóry: „Sienkiewicz”, „Nowowiejski” oraz „Sonata” i „Hejnał”.

W 1999 roku chóry koncertowały w kraju aż 296 razy i osiem razy poza jego granicami. Natomiast orkiestry dały 78 występów, a 28 razy towarzyszyły konduktom pogrzebowym.

Rok 2000 rozpoczął się dla Okręgu dużą ilością koncertów kolędowych w wykonaniu miejscowych chórów. Z repertuarem kolędowym wystąpiła większość zrzeszonych w Związku zespołów. Koncerty rozpoczęto 9 stycznia w lasowickim kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, następnie śpiewano w tarnogórskim kościele świętych apostołów Piotra i Pawła oraz kościołach w Miasteczku Śląskim, Radzionkowie i Kaletach. Okres świąteczny był także okazją do organizowania spotkań opłatkowych w poszczególnych chórach.

Pod koniec lutego, jak co roku, zarząd zwołał walne zebranie Okręgu Tarnogórskiego o charakterze sprawozdawczo – wyborczym. Odbyło się ono w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wśród zaproszonych gości znalazł się prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, tarnogórski kompozytor Józef Szwed, poseł Stanisław Kowolik oraz przedstawiciel Wydziału Kultury i Sportu przy Urzędzie Miasta Marian Ciupa. Oprócz decyzji o poszerzeniu składu zarządu o dwóch członków, zadecydowano również o przyjęciu do Związku chóru mieszanego z Opatowic, chóru „Niezdareczka” z Niezdary oraz zespołu wokalno – tanecznego „Groszki” z Żyglina. Ważnym tematem poruszanym na zjeździe był program obchodów jubileuszowych Okręgu Tarnogórskiego, które przypadały właśnie na ten rok.

W związku z osiemdziesiątą rocznicą powstania Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, podjęto szereg działań, które miały sprawić aby jubileusz ten był godnie obchodzony. Przez cały rok odbywały się imprezy okazjonalne, jednak główne uroczystości zostały przewidziane na 6 maja. Świętowanie rozpoczęto w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach od mszy świętej z liturgią „Jubilarum Missa Brevis”, skomponowaną przez Mariana Blocka. Mszę uświetniły swoim śpiewem połączone chóry męskie: „Nowowiejski” z Rept i „Piast” z Żyglina oraz soliści Elżbieta Grodzka – sopran, Dionizy Madoń – tenor, Maciej Madoń – tenor, Edward Baczyński – baryton, Przemysław Standel – bas. Oprawę instrumentalną zapewniła Górnicza Orkiestra Dęta „Miechowice”. Całością dyrygował dyrygent tarnogórskiego chóru „Kolejarz” –  Jacek Pieczyk. Po mszy odbył się pochód ulicami miasta do Tarnogórskiego Centrum Kultury, któremu przewodziła orkiestra dęta „Nitron” z Krupskiego Młyna. Po dotarciu na miejsce nastąpiły kolejne uroczystości, między innymi przemówienia zaproszonych gości, okolicznościowa akademia, występ chóru „Kolejarz”, zespołu „Groszki” oraz chóru „Sienkiewicz”. Kulminacyjnym punktem stało się udekorowanie sztandaru chóru „Nowowiejski” honorową Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Laurem. Odznaczenia związkowe otrzymali również zasłużeni działacze: Jan Walisko, Stanisław Gliński i Franciszek Motyl. Po części oficjalnej odbył się okoliczny poczęstunek. Patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszowymi sprawował Wojewoda Śląski Marek Kempski, a organizatorami byli: Okręg Tarnogórski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Miasta w Tarnowskich Górach – Wydział Kultury i Sportu oraz Urząd Miasta w Kaletach. Uroczystości jubileuszowe były szeroko komentowane w lokalnej prasie, jako duży sukces Okręgu Tarnogórskiego.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum