Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

Pierwszą większą imprezą 1984 roku była druga edycja turnieju o „Kaganek Gwarków”. Odbył się on 20 maja w Domu Kultury „Kolejarz” w Tarnowskich Górach z okazji czterdziestolecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Oprócz chórów zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim – „Nowowiejskiego” z Rept Śląskich i radzionkowskiej „Harfy” uczestniczyły w nim katowickie chóry „Hejnał”, „Echo”, „Kolejarz” i „Ogniwo” oraz „Polonia” z Radlina. W tym samym roku udało się również zorganizować okręgowy Zjazd Orkiestr Dętych. Spotkały się na nim zespoły z Okręgu Tarnogórskiego i bytomskiego. Koncerty dały orkiestry działające przy kopalniach Powstańców Śląskich, Dymitrow i Miechowice oraz przy zakładach „Chemet”, „Zamet” i orkiestra PKP.

W 1985 roku Okręg Tarnogórski obchodził jubileusz sześćdziesięciopięciolecia swojego istnienia. Główne obchody przewidziano na 17 listopada. W dniu tym odbył się w Miasteczku Śląskim przy okazji zjazdu chórów – „Wieczór Wspomnień”. Oprócz wszystkich chórów należących do Okręgu uczestniczyli w nim również zaproszeni goście. W tym samym roku w Tarnowskich Górach – Strzybnicy odbyła się trzecia edycja turnieju o „Kaganek Gwarków”, a w Bytomiu aby rywalizować ze sobą spotkały się orkiestry dęte.

W kolejnym roku orkiestry spotkały się na przeglądzie w Tarnowskich Górach – Strzybnicy. Impreza ta odbyła się 11 maja 1986 roku w amfiteatrze parku „Hutnika”. W programie przewidziano koncerty orkiestr dętych: PKP, „Chemet” i „Zamet” z Tarnowskich Gór, „Nitron” z Krupskiego Młyna, Huty Kościuszko z Chorzowa oraz orkiestry z Dobrodzienia. Gościnnie wystąpiła chór żeński „Echo” z Łodzi. Chóry natomiast walczyły już po raz czwarty o „Kaganek Gwarków”. Impreza odbyła się 1 czerwca tradycyjnie już w Tarnowskich Górach. Do zmagań turniejowych stanęły chóry między innymi z Chorzowa, Mikołowa, Radlina, Strumienia, Zebrzydowic, Brzozowic Kamienia, Siemianowic, Katowic i Chrzanowa. Gościnnie wystąpił Chór Szkolny Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach oraz zespół regionalny z Brynicy. Zdobywcami „Kaganka Gwarków” zostały wśród chórów mieszanych – „Polonia Harmonia” z Brzozowic Kamienia oraz „Harmonia” z Mikołowa. Natomiast z chórów męskich nagrodzony został „Hejnał” z Katowic. Jesienią, a dokładniej 30 listopada, odbył się zjazd połączony z zawodami śpiewaczymi. Chóry Okręgu Tarnogórskiego spotkały się w Miasteczku Śląskim. Okazją do zorganizowania tej imprezy stał się jubileusz dwudziestopięciolecia powstania Huty Cynku.

W piątej edycji turnieju o „Kaganek Gwarków”, który odbywał się 6 czerwca 1987 roku udział wzięły chóry: „Mickiewicz” z Niedobczyc, „Halka” z Bytomia, „Słowacki” z Radlina, „Echo” z Łazisk, „Echo górnicze” z Maślachowic, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego, „Polonia Hejnał” z Karwiny, „Polonia” z Wodzisławia, „Żaby” z Chrzanowa, „Zagłębie Miedziowe” z Lublina. „Kaganek Gwarków” wywalczyły w tym roku „Halka” z Bytomia, „Mickiewicz” z Niedobczyc oraz „Zagłębie Miedziowe” z Lublina i „Polonia Hejnał” z Karwiny. Inną imprezą w której uczestniczyły w tym roku chóry był zjazd w Reptach Śląskim. Odbył się on w tamtejszym Górniczym Centrum Rehabilitacyjnym 15 listopada. Uczestniczyło w nim siedem zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim chórów.

Oprócz chórów swój zjazd w 1987 roku miały zespoły instrumentalne. 10 maja spotkały się następujące orkiestry dęte: „Zamet” i „Chemet” z Tarnowskich Gór, „Nitron” z Krupskiego Młyna, PKP oraz kopalniane „Miechowice”, „Julian” i „Halemba”.

W 1988 roku w turnieju o „Kaganek Gwarków” zwyciężyły chóry: „Bard” z Krakowa, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór i „Słowik” z Przyszowic. Zwycięskie chóry wystąpiły w dorocznym święcie miasta – tarnogórskich „Gwarkach”. Natomiast orkiestry prezentowały się 8 maja w Tarnowskich Górach – Strzybnicy. W tamtejszym amfiteatrze koncertowały orkiestry: Zakładu Przemysłu Celulozowo – Papierniczego z Kalet, „Chemet” z Tarnowskich Gór, „Nitron” z Krupskiego Młyna” oraz kopalniane „Julian” z Piekar Śląskich, „Powstańców Śląskich” z Bytomia i „Miechowice”.

Zjazd orkiestr w 1989 roku miał miejsce 2 lipca w Kaletach i uczestniczyły w nim jedynie cztery zespoły. Na dorocznych imprezach nie spotkały się chóry, ponieważ nie odbył się ani turniej o „Kaganek Gwarków” ani tarnogórskie „Gwarki”. Zespoły śpiewacze zebrały się dopiero 8 i 9 września na „Święcie Pieśni i Muzyki”. Koncerty odbywały się w całym mieście i zaprezentowały się na nich wszystkie zrzeszone w Okręgu Tarnogórskim chóry.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku oprócz koncertów lokalnych i krajowych, obfitowały również w sporą liczbę występów zagranicznych. Poza granicami kraju chóry występowały między innymi: w Finlandii, na Węgrzech i w Austrii. Wyjątkowo uroczyście świętowano jubileusze poszczególnych chórów i orkiestr oraz święta państwowe i zakładowe. Należy wspomnieć, że na zakończenie 1989 roku w rywalizacji międzyokręgowej Okręg Tarnogórski umiejscowił się na trzeciej pozycji.

Lata przeobrażeń politycznych były trudnym okresem dla chórów, ponieważ wiele z nich straciło opiekę zakładów przy których funkcjonowało do tej pory. Pojawił się również pozytywny aspekt przemian politycznych. Dzięki zmianie ustroju chóry kościelne otrzymały zgodę na przystępowanie do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Oddziałowi Śląskiemu Związku od 1990 roku został przydzielony kapelan, którym został ksiądz Antoni Reginek.

Rok 1990 był dla Okręgu Tarnogórskiego rokiem jubileuszowym, ponieważ obchodził wtedy siedemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Również Polski Związek Chórów i Orkiestr świętował jubileusz osiemdziesięciolecia istnienia. Po rocznej przerwie po raz kolejny, 26 czerwca, odbył się turniej o „Kaganek Gwarków”. Nagrodzone „Kagankami” zostały chóry: „Mickiewicz” z Niedobczyc, „Polonia Harmonia” z Brzozowic Kamienia, „Lubin” z Lubina i „Piast” z Żyglina. Turniej miał zasięg ogólnopolski i uczestniczyło w nim 85 zespołów śpiewaczych. Mimo dużego zainteresowania w kolejnych latach zrezygnowano z przeprowadzania tej imprezy.

Obchody jubileuszowe, przypadające w tym roku, zaplanowano na 10 listopada. Po uroczystej mszy świętej z oprawą muzyczną przygotowaną przez chóry, odbyły się okolicznościowe uroczystości w Domu Kultury „Kolejarz”.

W 1991 roku po raz pierwszy odbył się turniej kolęd. Chóry śpiewały w kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Koncertowało dziewięć zespołów śpiewaczych z czego pięć brało udział w części konkursowej. Na podium stanęły: „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego – pierwsze miejsce, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór – drugie miejsce i „Harfa” z Radzionkowa – trzecie miejsce.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i ten rozpoczął się od koncertów kolędowych w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Jednak tym razem zrezygnowano z formy festiwalowej. Najważniejszą imprezą 1992 roku w Okręgu Tarnogórskim był festiwal „Silesian Cantus”, którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu tego roku. Turniej ten miał mieć zasięg ogólnowojewódzki, jednak chóry okazały raczej małe zainteresowanie udziałem w tego typu konkursie. W czerwcu, lipcu i sierpniu zarząd okręgu wraz z Wydziałem Edukacji Narodowej zorganizował na tarnogórskim rynku cykl niedzielnych koncertów. Oprócz chórów brały w nich udział również orkiestry oraz zespoły młodzieżowe. Również w tym roku miał miejsce zjazd orkiestr dętych w Tarnowskich Górach. Uczestniczyły w nim jedynie trzy orkiestry dęte oraz zespół folklorystyczny „Brynica” z Brynicy. W pierwszej części zespoły samodzielnie wykonywały po trzy utwory, następnie przemieściły się przy kompozycjach o charakterze marszowym na rynek. Tam w drugiej części wspólnie zagrały ustalony repertuar. Natomiast trzecia część odbyła się na terenie Kopalni Zabytkowej. Oprócz orkiestr swój zjazd miały także chóry. Odbył się on 14 listopada w Reptach Śląskich, lokalizacja ta okazała się niewystarczająca, aby pomieścić wszystkich uczestników zjazdu. Oprócz chórów Okręgu Tarnogórskiego na spotkaniu tym gościnny występ dał chór męski „Gorol” z Jabłonkowa na Zaolziu. Jubileusze swojego istnienia wyjątkowo uroczyście obchodziły w tym roku: orkiestra PKP – siedemdziesięciolecie i „Słowiczek” z Rept Śląskich – osiemdziesięciolecie.

Koncerty kolęd i pastorałek odbyły się 17, 24 i 31 stycznia 1993 roku w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pomimo małego zainteresowania festiwalem „Silesian Cantus” w roku ubiegłym, w 1993 roku postanowiono kontynuować tą inicjatywę. Odbyła się ona 13 czerwca na osiedlu „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach w tamtejszym Domu Kultury. W zmaganiach konkursowych zwyciężyły „Słowacki” i „Polonia” z Radlina. Natomiast 19 czerwca chóry spotkały się na pikniku w zespole parkowo – pałacowym w Brynku. W imprezie oprócz chórzystów uczestniczyły także ich rodziny. Podobnie jak w roku poprzednim, również i w tym odbyły się letnie niedzielne koncerty.

20 listopada został zorganizowany doroczny zjazd chórów. Odbył się on dzięki współpracy zarządu Okręgu Tarnogórskiego z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, który wsparł finansowo tą inicjatywę. Chóry spotkały się w Sali przy Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim. Chórzystom towarzyszyły popisy orkiestr dętych.

Również 1994 rok rozpoczął się koncertami kolędowymi w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w wykonaniu okręgowych chórów. W czasie koncertów wśród słuchaczy przeprowadzono składkę na dzieci specjalnej troski z tarnogórskiego Zakładu Wychowawczego. Także w tym samym kościele odbył się 29 marca koncert pieśni pasyjnych. Uczestniczyły w nim chóry: młodzieżowy z Miejskiego Domu Kultury, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Angelus” ze Strzybnicy i „Cecylia” z Łagiewnik. Natomiast w czerwcu chóry i orkiestry spotkały się na pikniku w Reptach Śląskich, a we wrześniu na pikniku gwareckim przy Kopalni Zabytkowej. Chóry występowały także w Domu Pomocy Społecznej na osiedlu „Przyjaźń”.

Doroczny zjazd Okręgu Tarnogórskiego odbył się 5 listopada w Miasteczku Śląskim. Oprócz orkiestr i chórów na spotkanie przybyli również zaproszeni goście, między innymi: Burmistrz Tarnowskich Gór Piotr Hanysek oraz jego zastępcy Grzegorz Burzka i Ryszard Kuliberda, a także przewodniczący Rady Miejskiej Jan Orzeł. Po oficjalnej części koncertowej odbyła się zabawa taneczna.

W styczni 1995 roku po raz kolejny Okręg Tarnogórski zorganizował wraz z Wydziałem Edukacji Narodowej Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach cykl koncertów kolędowych. Uczestniczyło w nich dziewięć chórów z czego trzy spoza Okręgu Tarnogórskiego. W związku z trwaniem roku jubileuszu siedemdziesięciopięciolecia Okręgu 30 kwietnia odbyła się impreza okazjonalna. W Tarnogórskim Domu Kultury zebrali się przedstawiciele zrzeszonych zespołów, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, władz miasta oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W części oficjalnej odbyły się występy artystyczne, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Warszawy uhonorował Okręg Tarnogórski „Złotą Odznaką z Laurem”. W czerwcu natomiast chóry i orkiestry spotkały się na pikniku w Reptach Śląskich. W związku z tym, że impreza była przeznaczona również dla licznej publiczności poprowadziła ją Maria Pańczyk z Polskiego Radia.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum