Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

Jak postanowiono na walnym zebraniu Delegatów Okręgu Tarnogórskiego, na 2008 rok przypadł zamiast festiwalu przegląd chórów. Odbył się 18 października w Tarnogórskim Centrum Kultury. Zaprezentowało się na nim dwanaście zespołów należących do Okręgu Tarnogórskiego. Natomiast tradycyjnie odbył się doroczny zjazd chórów w Miasteczku Śląskim. Spotkanie chórzystów miało miejsce 15 listopada. Na mszy świętej oprawę muzyczną stanowiły połączone chóry pod batutą dyrygenta okręgowego Jacka Pieczyka.

Wśród wydarzeń, które miały miejsce w 2008 roku należy wspomnieć: doroczny Piknik Śpiewaczy w Reptach Śląskich, udział chóru „Słowiczek” w „Trojoku Śląskim” w Karwinie na Zaolziu, warsztaty muzyczne polsko – węgierskie, zakończone występem w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury, a także zdobycie przez chór „Kolejarz” drugiego miejsca w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej oraz pierwszego miejsca chóru „Allegro” na II Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O Salutaris Hostia”.

Już 9 stycznia 2009 roku członkowie zarządu Okręgu Tarnogórskiego spotkali się ze sobą. Tym razem jednak było to spotkanie opłatkowe. Oprócz zarządu uczestniczyli w nim również zaproszeni goście: przedstawiciel powiatu – Sławomir Wilk, wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska, dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury Mirosław Błaszczak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marek Kandzia oraz radny Rady Miejskiej Stanisław Kowolik.

Do kolejnego zebrania zarządu doszło 28 marca i jak co roku był to walny zjazd Okręgu. Gościem specjalnym był prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Poruszył on kwestię planów wystąpienia z ogólnopolskich struktur związkowych i utworzeniu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Oprócz kwestii związanych z finansowaniem działalności, jako powód podano zamieranie w Polsce ruchu śpiewaczego, podczas gdy na Śląsku chóry przeżywają swój rozkwit. Po podsumowaniu roku ubiegłego podany został program imprez zaplanowanych przez Okręg w 2009 roku.

W maju trzy zespoły reprezentowały Okręg Tarnogórski na XVII Górnośląskich Prezentacjach Chórów i Orkiestr w chorzowskim Skansenie. „Niezdareczka” oraz „Brynica” występowały w ludowych strojach śląskich, natomiast „Groszki” zachwyciły publiczność nie tylko swoim śpiewem ale też układem tanecznym z parasolkami.

VII Okręgowy Festiwal Pieśni Chóralnej w 2009 roku odbywał się 6 czerwca. Zwycięzcą zmagań konkursowych okazał się chór męski „Nowowiejski” z Rept Śląskich, za nim umiejscowiły się kolejno tarnogórskie „Allegro” i żygliński „Piast”. Pozostałe chóry otrzymały wyróżnienia. Poza konkursem prezentował się zespół folklorystyczny „Brynica”.

W dniach 11 – 13 września 2009 roku odbywało się doroczne święto miasta Tarnowskie Góry – tak zwane „Gwarki”. Czynny udział brały w tej imprezie również chóry Okręgu Tarnogórskiego. Dały one popisowy koncert pod nazwą „Trzystu chórzystów” 11 września na Rynku. Połączonymi chórami dyrygował Jacek Pieczyk. W repertuarze znalazły się: „Canticorum Jubilo” Jerzego Fryderyka Haendla, „Cześć Polskiej Ziemi” Stefana Surzyńskiego, „Przylecieli sokołowie” Stanisława Moniuszki, „Dzieweczko ze Śląska” w opracowaniu Franciszka Rylinga, „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena oraz „Walczyk Tarnogórski” Józefa Szweda.

Najbardziej doniosłym wydarzeniem 2009 roku był Zlot Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. Odbył się on 19 września 2009 roku w amfiteatrze w Katowicach – Zadolu. Okazją do spotkania się chórzystów stało się stulecie zjazdów śpiewaków śląskich na Zadolu, dziewięćdziesiąta rocznica pierwszego powstania śląskiego oraz siedemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. W programie znalazły się: uroczysta msza święta w intencji ruchu śpiewaczo – muzycznego odprawiona w panewnickiej Bazylice zakonu franciszkanów, przemarsz do Amfiteatru Zadole, koncerty orkiestr w katowickich dzielnicach oraz występy chórów w amfiteatrze na Zadolu i Domu Pomocy Społecznej w Katowicach – Piotrowicach. Okręg Tarnogórski godnie reprezentowały chóry: „Lutnia” z Koszęcina, „Hejnał” ze Strzebinia, „Sonata” z Kalet, „Harfa” z Radzionkowa”, „Harmonia” z Lasowic, „Angelus” ze Strzybnicy, „Słowiczek” i „Nowowiejski” z Rept Śląskich oraz „Allegro”, „Moniuszko” i „Canzona” z Tarnowskich Gór. Wystąpiły one na zlocie, dając wspólny koncert.

Jak co roku, w listopadzie chórzyści Okręgu Tarnogórskiego spotkali się na zjeździe w Miasteczku Śląskim. W czasie mszy świętej odśpiewano wspólnie między innymi: „Pieśń o świętej Cecylii”, „Modlitwę”, „Wszystkie trony niebieskie”. Uroczystościom kościelnym towarzyszyła obecność pocztów sztandarowych. W drugiej części zjazdu odbyły się koncerty chórów – jubilatów oraz wspólna zabawa.

Wśród chórów obchodzących w 2009 roku swoje jubileusze znalazły się: „Sienkiewicz”, „Lutnia” i „Harfa” – obchodziły dziewięćdziesięciolecie istnienia, „Nowowiejski” – 85 lat, a „Ożarowianki” – 30 lat działalności.

Rok 2010 rozpoczął się dla Okręgu Tarnogórskiego zmianami w zarządzie. Na Walnym Zjeździe Delegatów 20 marca wybrani zostali: Grzegorz Pitas – prezes, Witold Pauly – wiceprezes, Czesław Huzar – wiceprezes do spraw orkiestr, Jacek Pieczyk – dyrektor artystyczny i dyrygent Okręgu (zastąpiony przez Stefanię Biela), Wiktor Goniwiecha – Skarbnik, Teresa Zając – Sekretarz, Beata Piegza – konsultant do spraw projektów, Ilona Bartoszek – rzecznik do spraw mediów, Krystian Sochor – archiwista, Bernard Grała – gospodarz, Aniela Świecik i Gerard Nowak – członkowie Zarządu. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Ewa Neuman i Maria Maciejska. Natomiast członkami komisji do spraw odznaczeń zostali: Krystian Sochor, Ilona Bartoszek oraz Maria Maciejska. Rok ten zapowiadał się szczególnie, ponieważ przypadła w nim dziewięćdziesiąta rocznica istnienia Okręgu Tarnogórskiego.

18 grudnia 2009 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym został zarejestrowany Śląski Związek Chórów i Orkiestr. Jest on spadkobiercą i kontynuatorem zrzeszonego amatorskiego ruchu śpiewaczego i muzycznego zapoczątkowanego w 1910 roku przez Michała Wolskiego z Bytomia. W związku z tym Okręg Tarnogórski przeszedł z ogólnopolskiego Związku w struktury Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na walnym zjeździe poinformowano więc członków Okręgu, że wszystkie chóry i orkiestry zrzeszone w jego strukturach będą odtąd działały w nowo powstałym Śląskim Związku Chórów i Orkiestr.

W związku z obchodami jubileuszu stulecia Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz dziewięćdziesięciolecia Okręgu Tarnogórskiego, 3 maja odbyła się na Rynku impreza pod hasłem „Cały Śląsk gra i śpiewa”. Wzięło w niej udział około dwustu chórzystów, którzy zachwycili publikę wspólnym śpiewem. Również podczas tarnogórskich „Gwarków” 10 września odbył się koncert połączonych chórów pod nazwą „Trzystu chórzystów”.

W tym roku zamiast festiwalu zorganizowany został II Przegląd Chórów i Zespołów Okręgu Tarnogórskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Odbywał się on 16 października 2010 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I-go Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowskich Górach. W imprezie uczestniczyły prawie wszystkie zrzeszone grupy śpiewacze z powiatu tarnogórskiego oraz kilka spoza jego granic. Poszczególne chóry wybierały na tą okazję dowolny repertuar, dlatego na scenie można było usłyszeć utwory świeckie i religijne, których autorami byli zarówno polscy jak i zagraniczni kompozytorzy różnych epok. W związku z tym, że rok 2010 został ogłoszony Rokiem Szopenowskim, wśród wykonywanych utworów znalazły się również kompozycje Fryderyka Chopina. II Przegląd Chórów i Zespołów zakończono „Walczykiem Tarnogórskim” wykonanym przez wszystkich obecnych chórzystów pod kierunkiem dyrygenta Romana Kota.

Ukoronowaniem roku jubileuszowego Okręgu Tarnogórskiego stał się wyjątkowo uroczysty zjazd chórów w Miasteczku Śląskim. Tradycyjnie już rozpoczęto go mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w intencji żyjących i zmarłych chórzystów. Eucharystii przewodniczył ordynariusz gliwicki ksiądz biskup Jan Wieczorek. Podczas mszy świętej został poświęcony sztandar Okręgu Tarnogórskiego, którego fundatorem jest Józef Korpak – starosta powiatu tarnogórskiego. Po uroczystościach kościelnych odbył się jubileuszowy koncert w stołówce przy Hucie Cynku i Ołowiu w Miasteczku Śląskim. Część oficjalną rozpoczął prezes Okręgu Grzegorz Pitas, który przedstawił jego krótką prezentację i powitał zebranych członków Związku i zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi: Prezes Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Roman Warzecha, kapelan Związku ksiądz prof. Antoni Reginek, sekretarz Andrzej Wójcik, posłanka Nelli Rokita – Arnold, poseł Tomasz Głogowski, dr Stanisław Kowolik, w imieniu Marszałka Sejmiku Śląskiego przybyła Pani Lucyna Ekkert. Obecni byli również przedstawiciele powiatu tarnogórskiego oraz burmistrzowie i wójtowie. Po powitaniach i życzeniach nastąpił moment odznaczenia zasłużonych członków Okręgu, chórów i organów wspierających jego działalność. Po zakończeniu oficjalnej części odbyła się wspólna biesiada połączona z zabawą taneczną. Uroczystości związane z obchodami jubileuszu dziewięćdziesięciolecia Okręgu były ogromnym sukcesem nowego zarządu, który w tak krótkim czasie poradził sobie z ich organizacją.

Opracowała:
mgr Agnieszka Pitas

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum