Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

W 1973 roku zjazd Okręgu połączony z zawodami śpiewaczymi miał miejsce 3 czerwca w tarnogórskim Domu Kultury Kolejarza. Uczestniczyło w nim jedynie siedem chórów. Po części konkursowej w muszli koncertowej parku miejskiego odbył się koncert chórów oraz orkiestry dętej Kopalni „Julian” pod dyrekcją Pawła Mitrengi. Muzykom i śpiewakom towarzyszyły popisy zespołu baletowego. Również w tym roku miał miejsce koncert pieśni radzieckich. Odbywał się on w kwietniu i zgromadził dziewięć chórów.

Natomiast rok później został zorganizowany zjazd połączonych Okręgów Piekarskiego i Tarnogórskiego w Piekarach Śląskich na stadionie „Osiedla Wieczorka”. Rok ten był bardzo bogaty w koncerty, których zespoły muzyczne i śpiewacze zrzeszone w Okręgu dały aż 111. Jesienią miał miejsce Festiwal Muzyki Polsko – Rosyjskiej. W jego ramach odbyły się koncerty w Wieszowej, Radzionkowie i Piekarach Śląskich.

W przeciwieństwie do 1974 roku, kolejny rok był o wiele uboższy pod względem wydarzeń. Odbyło się w nim o 34 koncerty mniej niż w poprzednim. Wśród dorocznych imprez zabrakło zjazdu śpiewaczego i zawodów. Z ważniejszych wydarzeń miały miejsce jedynie popisy chórów, które odbyły się 1 czerwca w Radzionkowie.

W związku z reformą administracyjną przeprowadzoną w 1975 roku zmienił się obszar Okręgu Tarnogórskiego. W związku z tym kilka chórów przeszło do innych okręgów. Również niektóre orkiestry zmieniły przynależność do okręgów. Jednak ciągle do Okręgu Tarnogórskiego przynależały między innymi: „Słowiczek” i „Nowowiejski” z Rept Śląskich, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Piast” z Żyglina, „Harfa” z Radzionkowa, a w 1980 roku doszły jeszcze „Jutrzenka” z Nakła, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór i „Brynica” z Brynicy. Wśród orkiestr przy Okręgu Tarnogórskim pozostawały: Orkiestra PKP, „Chemet” i „Nitron”. W 1976 roku w dorocznym zjeździe uczestniczyło jedynie siedem chórów. Był on okazją do świętowania 450 – lecia nadania praw miejskich Tarnowskim Górom oraz 65 rocznicy pierwszego zjazdu chórów na Śląsku, a także pięćdziesięciolecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W związku z obchodami jubileuszy o charakterze ogólnozwiązkowym odbył się w Katowicach – Zadolu koncert chórów i orkiestr w którym uczestniczyły również zespoły Okręgu Tarnogórskiego. Okręgowe koła muzyczne i śpiewacze uświetniały także swoimi występami tarnogórskie „Gwarki”, które miały miejsce w dniach 4 – 6 września i odbywały się już po raz dwudziesty. Ilość koncertów chórów w 1976 roku wyniosła 51, natomiast orkiestry występowały 94 razy.

„Święto Pieśni” połączone ze zjazdem chórów w 1977 roku odbyło się w Lublińcu. Miejsce to wybrano, ponieważ tamtejszy chór „Halka” świętował trzydziestolecie swojego istnienia. W spotkaniu tym udział wzięły zespoły pieśni i tańca „Opoczanka” z Opoczna, „Halka” z Lublińca i „Halka” z Kozłowej Góry oraz chóry „Słowiczek” i „Nowowiejski” z Rept Śląskich, „Harfa” z Radzionkowa i „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego. Dwa kolejne zjazdy chórów z lat 1978 i 1979 odbyły się w Miasteczku Śląskim.

Lata osiemdziesiąte XX wieku rozpoczęły się dla Okręgu Tarnogórskiego świętowaniem jubileuszu sześćdziesięciolecia jego istnienia. Z tego względu przewidziano na ten rok imprezy okazjonalne. 15 marca 1980 roku rozpoczęto uroczyście obchody jubileuszowe w Zabytkowej Kopalni Rud Srebrnonośnych. Jednak kulminacyjnym punktem roku był koncert w Domu Kultury „Kolejarz”. Odbył się on 12 października i uczestniczyły w nim następujące zespoły: chóry męskie „Piast” z Żyglina i „Nowowiejski” z Rept Śląskich, chóry mieszane „Halka” z Lublińca, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Harfa” z Radzionkowa, „Słowiczek” z Rept Śląskich oraz dodatkowo Międzyszkolny Chór Domu Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 w Tarnowskich Górach. Podczas uroczystości zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami zasłużeni działacze Okręgu.

W 1981 roku chóry spotkały się na zjeździe w Radzionkowie. Uczestniczyło w nim sześć zespołów śpiewaczych. Natomiast rok później ze względu na trwający w Polsce stan wojenny, nie doszło do zjazdu i zawodów śpiewaczych, nie odbyły się również tarnogórskie „Gwarki”. Jedyną imprezą przeprowadzoną w Okręgu na dużą skalę było „Święto Pieśni”. Odbywało się ono w dniach 18 – 19 września 1982 roku na Rynku w Tarnowskich Górach. W pierwszym dniu miała miejsce sesja popularno – naukowa, a w drugim dniu natomiast odbyły się koncerty chórów i orkiestr.

Od 1983 roku pojawił się wśród cyklicznych imprez tarnogórskich turniej chórów o „Kaganek Gwarków”. Pierwsza edycja miała miejsce 9 września i została zorganizowana przy współpracy Okręgu Tarnogórskiego i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Nagroda główna, czyli „Kaganki Gwarków” zostały przyznane chórom „Rezonans con tuti” z Zabrza, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Chopin” z Siemianowic i „Piast” z Żyglina.

Wydarzeniem na skalę całego Śląska, 20 czerwca 1983 roku, był występ połączonych chórów, który odbył się na lotnisku Muchowiec w Katowicach z okazji drugiej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum