Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

II Okręgowy Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej odbył się z udziałem jedenastu chórów. W zmaganiach konkursowych zwyciężył tarnogórski „Kolejarz”, na drugim miejscu stanął repecki „Słowiczek”, a na trzecim koszęcińska „Lutnia”. Dodatkowo zostały wyróżnione „Jadwiżki” z Ziemięcic oraz „Nowowiejski” z Rept Śląskich.

Oprócz stałych punktów takich jak między innymi koncerty kolędowe i maryjne, na szczególną uwagę w 2004 roku zasłużył zjazd orkiestr dętych. Odbył się on 11 czerwca w Krupskim Młynie. Zorganizowany został przez tamtejszą orkiestrę z okazji „Dnia Chemika”. Zebrały się tam orkiestry: kolejowa z Tarnowskich Gór, miejskie z Kalet i Miasteczka Śląskiego, młodzieżowa z Woźnik i „Nitron” z Krupskiego Młyna.

Natomiast w III Okręgowym Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej, który odbywał się 25 września radzionkowskiej „Karolince” uczestniczyło 9 chórów, liczących w sumie 271 członków. Największe uznanie jury konkursowego zyskał chór męski „Nowowiejski” z Rept Śląskich. Za nim znalazły się dwa tarnogórskie chóry „Canzona” i „Kolejarz”. Poza nagrodzonymi chórami, wyróżniono „Jadwiżki” z Ziemięcic, koszęcińską „Lutnię” oraz „Słowiczka” z Rept Śląskich.

Udało się również, po kilku latach przerwy, wznowić zjazdy chórów w Miasteczku Śląskim. Było to możliwe dzięki zmianie władz powiatu tarnogórskiego i uzyskaniu środków finansowych na ten cel. W programie zjazdu zaplanowano mszę świętą w kościele w Miasteczku Śląskim, przemarsz do stołówki Huty Cynku i Ołowiu, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia, koncerty chórów obchodzących w tym roku swoje jubileusze (koszęcińska „Lutnia” – 85 lat, „Sonata” z Kalet – 10 lat, „Nowowiejski” z Rept Śląskich 80 lat, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego i „Harfa” z Radzionkowa 85 lat istnienia) oraz orkiestr z Miasteczka Śląskiego i Krupskiego Młyna.

Należy wspomnieć, że w marcu 2004 roku zmienił się prezes Okręgu Tarnogórskiego, ponieważ dotychczasowy – Jan Duda złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jego miejsce zajął Wiktor Goniwiecha. Natomiast na grudniowym zebraniu zarządu podjęto decyzję, że organizacja koncertów kolędowych i maryjnych nie będzie należała do Okręgu, tylko do poszczególnych chórów lub tych którzy je zaproszą na występy.

W związku z rozpoczęciem roku jubileuszowego 85 – lecia istnienia Okręgu Tarnogórskiego, na marcowym walnym zjeździe zajęto się przede wszystkim sprawami związanymi ze świętowaniem tej rocznicy.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto 3 maja na Rynku w Tarnowskich Górach koncertem „Cały Śląsk gra i śpiewa”. Uczestniczyły w tym wydarzeniu wszystkie chóry i orkiestry zrzeszone w Okręgu Tarnogórskim, czyli razem 536 śpiewaków i 125 grających na instrumentach. Chóry odśpiewały wspólnie „Gaude Mater Polonia”, „Canticorum Jubilo”, „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Przylecieli Sokołowie”, „Dzieweczko ze Śląska”, „Odę do Radości”, „Wiązankę Śląską” i „Mazurek Trzeciego Maja”. Wykonywaniu utworu „Gaude Mater Polonia” oraz „Ody do Radości” dodatkowo towarzyszyły orkiestry dęte.

Ważnym majowym wydarzeniem na szczeblu ogólnopolskim był Zlot Chórów w Licheniu. Odbywał się on w dniach od 20 do 22 maja 2005 roku. Okręg Tarnogórski reprezentowały chóry: „Angelus”, „Nowowiejski”, „Harmonia”, „Lutnia” i „Sienkiewicz. Uczestniczyły one we wspólnym koncercie. Wystąpiło tam w jednym czasie dziewięćdziesiąt siedem chórów i czterdzieści sześć orkiestr. W sumie znalazło się tam około pięciu tysięcy śpiewaków i muzyków z całej Polski. Koncert ten został zorganizowany, jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II. W półtoragodzinnym programie znalazły się zarówno utwory narodowe jak i religijne: hymny Polski, Watykanu i Unii Europejskiej, „Bogurodzica”, „Gaude Mater”, „Tu es Petrus”, „Panis Angelicus”, „Ave verum”, „Boże coś Polskę”, „Barka” i inne. Śpiew wśród takiej ilości chórów był dla chórzystów tarnogórskich  niesamowitym doświadczeniem, które trwale zapisało się w ich pamięci.

W czerwcu natomiast oprócz tradycyjnego pikniku śpiewaczego w Reptach Śląskich odbył się również zjazd orkiestr dętych. Tak jak w roku ubiegłym, orkiestry spotkały się w Krupskim Młynie. Przy okazji świętowano 60 lat istnienia tamtejszej orkiestry dętej „Nitron”, działającej przy zakładzie materiałów wybuchowych. W tamtejszym amfiteatrze wystąpiło sześć zespołów, z których każdy zagrał po cztery utwory. Wspólnie wykonano „Happy Marching Band”.

Tym razem Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej zorganizowany został 22 października w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Tarnowskich Górach. W czwartej już edycji wzięło udział dziesięć chórów. Zwycięzcą w zawodach śpiewaczych okazał się chór „Kolejarz”, drugie miejsce zajął chór „Allegro”, a trzecie przypadło „Słowiczkowi”. Wyróżniono chóry: „Nowowiejski”, „Canzona” i „Sienkiewicz”. Zmagania zespołów oceniało jury w składzie: ksiądz Ryszard Noras, Jolanta Sznajder i Halina Ungier.

Z okazji jubileuszu zarząd zorganizował sympozjum naukowe poświęcone działalności Okręgu w ciągu tych 85 lat. Odbyło się 5 listopada w tarnogórskim ratuszu. Oprócz zaproszonych gości, udział w nim wzięli również przedstawiciele orkiestr i chórów. Prof. dr hab. Leon Markiewicz wygłosił referat „Powstanie i działalność orkiestr dętych na Śląsku, ich wpływ na rozwój kultury muzycznej wśród ludności Śląska”, mgr Jacek Pieczyk mówił na temat „Tradycje śpiewactwa na Śląsku od XVIII wieku po dzień dzisiejszy w kontekście odradzania ducha narodowego”, natomiast mgr Tadeusz Jurasz przedstawił zarys historii Okręgu Tarnogórskiego. Sympozjum zakończyło się uhonorowaniem zasłużonych członków Odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Doroczny zjazd chórów i orkiestr w Miasteczku Śląskim miał miejsce 19 listopada. Tradycyjnie rozpoczął się mszą świętą. Tym jednak razem została odprawiona w lasowickim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po czym wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do Miasteczka Śląskiego, gdzie w stołówce Huty Cynku nastąpiły dalsze punkty programu. Po życzeniach i przemówieniach okolicznościowych oraz wręczeniu odznaczeń i dyplomów nastąpiła część koncertowa, w której uczestniczyły chóry obchodzące swoje własne jubileusze („Piast” – 85 lat, „Canzona” 10 lat, „Groszki” – 15 lat istnienia) oraz nowoprzyjęty do Okręgu chór „Allegro”. Oprócz chórów kilka utworów zaprezentowała tarnogórska orkiestra kolejowa pod dyrekcją dyrygenta Wilhelma Urbańczyka.

Rok jubileuszowy zakończono koncertami kolędowymi chórów w lasowickim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz w kościele Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na osiedlu „Przyjaźń”. Wzięło w nich udział dziewięć zespołów śpiewaczych. Koncerty te zostały zorganizowane przy współpracy Urzędu Miasta Tarnowskie Góry z Komitetem Organizacyjnym Jubileuszu 85 – lecia Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Do podsumowania całego roku doszło na spotkaniu opłatkowym 30 grudnia. Wśród zaproszonych gości znalazł się starosta powiatu Józef Korpak oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum