Home » Dzieje Okręgu

Dzieje Okręgu

Chociaż Okręg doczekał się świętowania tak radosnej rocznicy, to jednak uroczystości odbywały się w poważnej atmosferze, ponieważ 5 maja zmarł druh Marian Block. Był on między innymi znanym dyrygentem oraz kompozytorem. Od 1982 roku do swojej śmierci pełnił funkcję prezesa Okręgu Tarnogórskiego, który pod jego przewodnictwem przeżywał swój rozkwit. Za swoją działalność został doceniony w 1989 roku nagrodą Ministra Kultury i Sztuki oraz w 1999 roku nagrodą Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, a pośmiertnie odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi. Jego odejście stało się niepowetowaną stratą zarówno dla Okręgu, jak i dla całego Związku. W związku ze śmiercią prezesa na jego miejsce tymczasowo został wybrany na zebraniu Zarządu 11 maja 2000 roku Eugeniusz Gogolin. Podjęto również wtedy decyzję o zorganizowaniu walnego zjazdu w lutym przyszłego roku, na którym miano wybrać nowy zarząd.

Pomimo tak znaczącej starty przez cały rok nadal odbywały się różnego rodzaju imprezy związane z jubileuszem osiemdziesięciolecia Okręgu. Między innymi 24 czerwca przy okazji Dnia Kalet, odbył się zjazd orkiestr dętych Okręgu Tarnogórskiego. Wzięły w nim udział: Orkiestra dęta „Nitron” z Krupskiego Młyna, Orkiestra Młodzieżowa z Woźnik, Kolejowa Orkiestra z Tarnowskich Gór oraz orkiestry miejskie z Kalet i Miasteczka Śląskiego. Zasłużonym została przyznana Nagroda Burmistrza Kalet, wręczona przez panią Burmistrz Marię Rogocz.

Kolejnym ważnym wydarzeniem roku jubileuszowego był doroczny Piknik Śpiewaczy, zorganizowany w lipcu w folwarku „U Wojtachy” w Reptach Śląskich. Odbywał się on już po raz siódmy, a organizatorami byli: Rada Dzielnicy Repty Śląskie, chór męski „Nowowiejski” oraz pan Ryszard Wojtacha. W czasie pikniku odbywały się popisy chórów: „Kolejarza” z Tarnowskich Gór, „Sienkiewicza” z Miasteczka Śląskiego, „Piasta” z Żyglina, „Słowiczka” i  „Nowowiejskiego” z Rept. Oprócz występów chórów imprezie towarzyszyły rozgrywki piłkarskie, a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna. We wrześniu wybrane chóry zrzeszone w Okręgu uświetniały swoim śpiewem dożynki powiatowe zorganizowane w parku zamkowym w Nakle Śląskim.

Zaplanowany zjazd Okręgu odbył się w 25 listopada i obchodzony był w połączeniu ze świętowaniem wspomnienia patronki chórzystów świętej Cecylii. Zjazd rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele w Miasteczku Śląskim, podczas której oprawę muzyczną zapewnił chór „Sienkiewicz” oraz lokalna orkiestra dęta. Po mszy odbył się przemarsz do stołówki Huty Cynku i Ołowiu, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia i występy chórów. Wręczono również Sabinie Gadamer, Renacie Darmas, Dorocie Występ, Jerzemu Flakowi, Joachimowi Darmasowi, Stefanowi Wyrwołowi Odznaki Honorowe z Laurem za działalność na polu muzyki chóralnej. Trzeba wspomnieć, że zjazd został zorganizowany przy bardzo niskich środkach finansowych, ponieważ powiat nie udzielił chórom wsparcia na ten cel. Była to pierwsza tego rodzaju sytuacja w całej powojennej historii Okręgu.

Wśród istotnych wydarzeń 2000 roku dla Okręgu Tarnogórskiego znalazły się jeszcze między innymi: jubileusz osiemdziesięciolecia chóru „Piast” z Żyglina, zagraniczne wyjazdy koncertowe „Lutni” z Koszęcina do Lwowa oraz „Kolejarza” do Opawy, zajęcie drugiego miejsca przez „Lutnię” w Konkursie Pieśni Eichendorfa w Raciborzu oraz trzeciego przez radzionkowską „Harfę” w Festiwalu Pieśni Sakralnych imieniem księdza Gorczyckiego w Bytomiu.

Rok 2001 tradycyjnie rozpoczęto od zorganizowania koncertów kolędowych. Tym razem odbyły się one w:
– kościele ewangelickim w Tarnowskich Górach, gdzie wystąpiły chóry „Angelus”, „Nowowiejski” i „Moniuszko”,
– kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Kamila na Osadzie Jana z udziałem chórów „Kolejarz”, „Canzona”, „Harmonia”,
– Radzionkowie, gdzie śpiewały „Harfa”, „Lutnia”, „Sonata”, „Słowiczek” i „Canzona”.

Na szczególną uwagę zasługuje coroczny przegląd chórów w Koszęcinie pod hasłem „Zaśpiewajmy Jezusowi – Koszęcin 2001”. Odbył się on w tamtejszym kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Miejsce to zostało wybrane ze względu na bardzo dobrą akustykę oraz na osobę miejscowego proboszcza Tadeusza Fryca, który angażuje się w działalność amatorskiego ruchu śpiewaczego. Wśród koncertujących chórów znalazły się zrzeszone w Okręgu Tarnogórskim zespoły „Piast”, „Sonata”, „Lutnia”, „Sienkiewicz”, „Nowowiejski” oraz „Groszki”. Gościnnie wystąpił chór „Echo” z Karwiny na Zaolziu. Oprócz większych koncertów odbyły się również w całym Okręgu okazjonalne występy z repertuarem kolędowym pojedynczych chórów.

Jak zapowiedziano w maju poprzedniego roku, został zwołany na 11 marca 2001 walny zjazd delegatów Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Miał on charakter sprawozdawczo – wyborczy. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich chórów i orkiestr, należących do Okręgu Tarnogórskiego. Najważniejszą kwestią był wybór nowego zarządu, podsumowano również ubiegły rok oraz opracowano plan pracy na rok następny. Nowe władze Okręgu ukonstytuowały się w składzie: Jan Duda – prezes, Wiktor Goniwiecha – wiceprezes do spraw chórów, Czesław Huzar – wiceprezes do spraw orkiestr, Ilona Bartoszek – sekretarz, Krzysztof Paździor – skarbnik, Bernard Grała – gospodarz oraz ośmiu członków. Wybrano również komisję rewizyjną, a dyrygentem okręgowym mianowano Jacka Pieczyka. Na zebraniu tym uchwalono również o decyzję o pośmiertnym przyznaniu Marianowi Blockowi tytułu Honorowego Prezesa i Dyrygenta Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Również i w tym roku odbył się piknik śpiewaczy w Reptach. Połączono go z dniami kultury polsko – niemieckiej. Czynny udział wzięły w nim chóry „Nowowiejski”, „Słowiczek” i „Lutnia” oraz zaproszone chóry niemieckie.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego roku był Koncert Pieśni Maryjnej zorganizowany w  żyglińskim kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wystąpiły tam chóry: „Angelus” ze Strzybnicy, „Canzona” ze Starych Tarnowic, „Niezdareczka” z Niezdary, „Piast” z Źyglina i „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego.

W listopadzie tradycyjnie odbył się zjazd chórów i orkiestr Okręgu Tarnogórskiego. Spotkano się tym razem w Ośrodku Salezjańskim w Reptach Śląskich. Z powodu ograniczonych funduszy na zjazd zostały zaproszone jedynie delegacje poszczególnych chórów i orkiestr oraz zespoły świętujące w tym roku swoje jubileusze: „Jutrzenka”, „Angelus”, „Brynica”, „Kolejarz” i „Hejnał”.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Archiwum